Pudrowy róż z delikatnymi baletnicami w gustownej graficeNiebieski dla chłopca, różowy dla dziewczynki
to dopiero ciekawostka!

W poście O kolorze "chłopieńskim" wspomniałam o stereotypie najczęściej kojarzonym z dziećmi, a konkretnie z ich płcią. Jest nim kolor: niebieski dla chłopca, różowy dla dziewczynki. Dziś chciałabym Wam opowiedzieć o bardzo interesującej ciekawostce. U niektórych może ona wywołać zdziwienie, zaś u innych rozbawienie.

Początkowo barwą przeznaczoną dla niemowląt była biel. Z czasem jednak zaczęto dzielić ubranka dziecięce, na te dla chłopców oraz dla dziewczynek. I wyglądało to zupełnie odwrotnie jak dziś. Dawniej kolor niebieski był zarezerwowany dla dziewczynek, zaś różowy tylko dla chłopców.

Taki podział kolorów odnosił się do symboliki tradycji chrześcijańskiej. A mianowicie płaszcz Matki Boskiej był błękitny, niebieski, toteż dziewczynki ubierane były w tym kolorze wskazując na delikatność, czystość oraz dobro. Natomiast szaty małego Jezusa były przedstawiane w kolorze czerwonym, zbliżonym do różowego. Kolor czerwony można również uznać za symbolikę siły, odwagi, mocy – a zatem cechy mężczyzny, jakim powinien stać się w przyszłości chłopiec.

Ciekawostka ta daje do zrozumienia, że stereotypy zmieniają się, lecz nie są one w stanie przekształcić się w krótkim odstępie czasu. Początkowy podział kolorów dla chłopców i dziewczynek doczekał się zmian dopiero po ponad dwudziestu latach.
Pudełko na pamiątki i skarby zachowuje stereotyp koloru, który jest obecny w dzisiejszych czasach. Łagodny i pudrowy róż z delikatnymi baletnicami dedykowany małym dziewczynkom. Szkatułka w ciekawym kształcie, w której Liwia będzie kolekcjonować piękną biżuterię, jak na małą damę przystało. A na dokuczający katarek czy wylany soczek przychodzi do kompletu kwadratowy chustecznik. Chyba w każdym pomieszczeniu powinien się znaleźć. Nigdy nie wiadomo co się przydarzy. Pozostając w tej samej bajce spójrzcie na ślicznego konika. Niejeden uśmiech zobaczycie na twarzy Waszego dziecka, gdy schowa do skrzyneczki swoje skarby z różnych zakątków świata.Koniecznie zobaczcie wcześniejsze realizacje z baletnicami dla Amelki, dla Julki oraz dla Gabi. Każda wyjątkowa dla wyjątkowych dziewczynek.CONVERSATION

1 komentarze:

  1. taaa co do kolorystkyki ze starszych czasów sie zgadzam :P Ale musze powiedziec ze ja i mój brat złapalismy sie jeszcze na ta kolorystyke :D Brat ma 33 lata i byl ubierany na rózowo ja mam 25 i równiez bylam ubierana na niebieski :) ale tylko przez pierwsze miesiace naszego zycia :) Jestem z chrzescijańskiej rodziny moja mama chciala zachowac ta tradycje.. ale czasy sie zmieniaja ja swoja córke ubieralam juz normalnie jak kazdy.. ale córka ma w swojej szafie kazdy kolor garderoby :) A szkatułki sa cudowne napatrzec sie niemoge :) idealnie dobiera Pani kolorystyke i wzory. Są cudowne !

    OdpowiedzUsuń